Para wodna cz. 1

Pod wpływem ciepła z powierzchni zbiorowisk wodnych (oceanów, mórz, jezior, rzek) woda paruje, para unosi się ku górze i gromadzi się w powietrzu. Pewną ilość pary dostarcza również wilgoć, zawarta w ziemi i parująca z niej bądź bezpośrednio, bądź przy pośrednictwie nadziemnych części roślin. Ilość pary wodnej w powietrzu zależy od wielu czynników,w pierwszym zaś rzędzie od temperatury.

Powietrze nie może wchłaniać i utrzymywać w sobie nieograniczonej ilości pary wodnej, przeciwnie, istnieje tu pewna granica, która nazywa się punktem nasycenia powietrza parą wodną.

Gdy ilość zawartej w powietrzu pary wodnej przekroczy tę granicę, wtedy nadmiar gromadzi się w powietrzu pod postacią mgły, chmur i oparów. Na przkł. w temperaturze 25 stopni C 1 metr sześć. powietrza może utrzymać najwyżej 25.96 gramów pary wodnej, wszystko ponadto jest nadmiarem, który musi się w tej lub innej postaci wydzielić. Jeśli powietrze ochłodzi się do 16 stopni C, wtedy do zupełnego nasycenia wystarcza 14.97 gramów wody w 1 metrze sześć. Przyrządem, służącym do mierzenia zawartości w powietrzu pary wodnej, czyli badania stanu wilgotności powietrza, jest higrometr.